GradePack

    • Home
    • Blog
Skip to content
bg
bg
bg
bg

Author Archives: Anonymous

Identify the class of lever of these common household items…

Identify the class of lever of these common household items as either first-class, second-class, or third-class levers. Simply write the number of each item and then the class beside it (number, class). 1.    nut cracker 2.    pliers 3.    scissors 4.    bicycle crank (the part you pedal!) 5.    barbecue tongs

Read Details

A gardener is moving dirt with a shovel. She must lift 1.0 k…

A gardener is moving dirt with a shovel. She must lift 1.0 kg of dirt into a bucket and the load arm is 1.50 m away from the pivot end of the shovel and the effort arm is 0.30 m (this is a third-class lever with g=9.8 m/s²).  The effort force is:

Read Details

The conjugate for the complex number z= 5 – 2j, is

The conjugate for the complex number z= 5 – 2j, is

Read Details

Acme Company makes and sells a single product. Acme’s origin…

Acme Company makes and sells a single product. Acme’s original budget for the upcoming year was to sell 9,000 units at a price of $30 per unit. Variable costs were expected to be $18 per unit and total fixed costs were expected to be $90,000. Management is considering an alternative plan, under which it would reduce the selling price by $1 per unit and increase the amount spent on its annual advertising campaign by $30,000. Management predicts that these actions will increase unit sales by 18%. If management’s projections are accurate, what is the effect of the changes on Acme’s budgeted operating income?

Read Details

Acme Company plans to produce and sell a new product for $14…

Acme Company plans to produce and sell a new product for $140 per unit. Acme has enough existing capacity to produce 4,800 units per year at a variable cost of $80 per unit and total fixed costs of $330,000 per year. If necessary, Acme can expand its capacity by renting additional space. The annual rent expense would be $24,000 and the variable cost of the units produced in the rented space would be $90 per unit. What is the total number of units that Acme needs to sell to break-even on the new product?

Read Details

The result of the followings code is X = [23 42 37 18 52]; …

The result of the followings code is X = [23 42 37 18 52];  min(X)

Read Details

Aerobic training (i.e., cardio exercise) will:

Aerobic training (i.e., cardio exercise) will:

Read Details

Acme Company produces and sells a single product. During the…

Acme Company produces and sells a single product. During the most recent year, Acme reports sales revenue of $240,000 (16,000 units), total fixed costs of $64,000, and a break-even point in terms of sales revenue of $192,000. Due to changes in the marketplace, Acme expects that its per-unit variable costs will decrease by 20% and its per-unit selling price will decrease by $2.00 per unit. What is Acme’s new break-even point in terms of sales revenue?

Read Details

Which of the following macronutrients is broken into amino a…

Which of the following macronutrients is broken into amino acids?

Read Details

Which of the following increases the risk of hypothermia whi…

Which of the following increases the risk of hypothermia while exercising in cold?

Read Details

Posts pagination

Newer posts 1 … 37,513 37,514 37,515 37,516 37,517 … 73,120 Older posts

GradePack

  • Privacy Policy
  • Terms of Service
Top