Determine the end (final) value of n in a hydrogen atom tran…
Determine the end (final) value of n in a hydrogen atom transition, if the electron starts in n = 4 and the atom emits a photon of light with a wavelength of 486 nm. ( λ=cν{“version”:”1.1″,”math”:”λ=cν”}, c = 3.0 x 108 m/s, 1 nm = 10-9 m) ∆E=-2.18 x 10-18 J (1nf2-1ni2){“version”:”1.1″,”math”:”∆E=-2.18 x 10-18 J (1nf2-1ni2)”}
Read Details