Submission Question: Show all your work, show unit cancelati…
Submission Question: Show all your work, show unit cancelation, circle final answers. You must answer the question on here and submit your work. Both answer must match. I will not grade if one is missing. A green laser emits light with a wavelength of 532 nm. Calculate: The energy of a single photon The frequency of this light Constants: h= 6.626×10-34 J/Hz c= 3.00 x108 m/s 1Hz = 1s-1 = 1/s
Read Details