Use the following to answer questions 9-12• Quiche Lorrai…
Use the following to answer questions 9-12• Quiche Lorraine: 50 portions, 5 oz each ITEM AMOUNT for 50 servings PURCHASE PRICE/QUANTITY FLOUR 3lb, 2oz 1/50 lb – $15.12 SALT 2 oz 24/26 oz – $17.35 SHORTENING 1lb, 12oz 1/35 lb – $19.36 ONION, fresh, chopped 5 cups 1/10 lb – $6.80 MILK 5 quarts 4/1 gal – $16.35 SWISS CHEESE 2 lb 5 lb – $12.63 EGGS 3 dozen 15 dozen – $ 20.55 MUSTARD, DRY ½ oz 1 lb – $5.85 10. What is the cost per serving of the onions if 1 lb = 2 ½ cups chopped onions and a yield of 88%?a. $0.03b. $0.08c. $0.12d. $0.10
Read DetailsThis is a continuation of the previous problem (question 2 o…
This is a continuation of the previous problem (question 2 of 2) Bama Company exchanged business realty (initial cost $55,250; accumulated depreciation $28,750) for like-kind realty worth $48,000 and $6,000 cash. If the assets being exchanged did not qualify as like-kind properties, how much gain or loss would Bama Company recognize? Type your answer below. Show all of your work.
Read Details