GradePack

    • Home
    • Blog
Skip to content
bg
bg
bg
bg

GradePack

Calculate the expression: x = 2+3. What is the value of x?

Calculate the expression: x = 2+3. What is the value of x?

Read Details

What can be concluded from this table? 

What can be concluded from this table? 

Read Details

Scenario:A factory produces widgets, but during production,…

Scenario:A factory produces widgets, but during production, it emits pollution that affects the nearby community. The cost of producing one widget is $50. Each widget creates pollution that imposes an external cost of $20 per widget on the community.  Question: What is the socially optimal price of a widget that accounts for the externality?  

Read Details

Refer to the image above. Base on these costs, we can discer…

Refer to the image above. Base on these costs, we can discern that this firm is operating in the:

Read Details

Suppose that you are given a $50 budget at work that can be…

Suppose that you are given a $50 budget at work that can be spent only on two items: staplers and pens. If staplers cost $10 each and pens cost $2.50 each, then the opportunity cost of purchasing one stapler is how many pens? Enter your answer as a whole number. 

Read Details

Refer to the table below.              Quantity Cost (…

Refer to the table below.              Quantity Cost (in dollars) Fixed Costs (in dollars) Total Costs (in dollars) Average Total Costs (in dollars per unit) Average Variable Costs (in dollars per unit) Marginal Costs (in dollars per unit) 0 0 40 40 – – – – – – 1 15 40 55 55 15 15 2 35 40 75 37.5 17.5 20 3 60 40 100 33.3 20 25 4 90 40 130 32.5 22.5 30 5 125 40 165 33 25 35 6 160 40 200 33.3 26.6 40   If the firm produces 5 units that it sells for $39.00 each, what will its profits or losses equal?

Read Details

Refer to the table below.              Quantity Cost (…

Refer to the table below.              Quantity Cost (in dollars) Fixed Costs (in dollars) Total Costs (in dollars) Average Total Costs (in dollars per unit) Average Variable Costs (in dollars per unit) Marginal Costs (in dollars per unit) 0 0 40 40 – – – – – – 1 15 40 55 55 15 15 2 35 40 75 37.5 17.5 20 3 60 40 100 33.3 20 25 4 90 40 130 32.5 22.5 30 5 125 40 165 33 25 35 6 160 40 200 33.3 26.6 40   If the firm produces 5 units that it sells for $39.00 each, what will its profits or losses equal?

Read Details

When a firm is continuing to produce when price is below ATC…

When a firm is continuing to produce when price is below ATC but above AVC, it is seeking to: 

Read Details

Read the scenario and enter you answer as a whole number wit…

Read the scenario and enter you answer as a whole number with proper positive/negative annotation.  Linda sells 100 bottles of homemade ketchup for $10 each. The cost of the ingredients, the bottles, and the labels was $700. In addition, it took her 20 hours to make the ketchup, and to do so she took time off from a job that paid her $20 per hour. Linda’s economic profit is?

Read Details

Tomatoes cost Andy $3.50 per pound, and he has $10.00 that h…

Tomatoes cost Andy $3.50 per pound, and he has $10.00 that he could possibly spend on tomatoes or other items. Suppose he feels that the first pound of tomatoes is worth $4.00, the second pound is worth $2.78, the third pound is worth $1.05, and all subsequent pounds are worth $0.30 per pound. How many pound of tomatoes will he purchase?  Enter your answer as a whole number.

Read Details

Posts pagination

Newer posts 1 … 33,325 33,326 33,327 33,328 33,329 … 73,103 Older posts

GradePack

  • Privacy Policy
  • Terms of Service
Top