A company makes a single product that it sells for $16 per u…
A company makes a single product that it sells for $16 per unit. Fixed costs are $76,800 per month and the product has a contribution margin ratio of 40%. If the company’s actual sales are $224,000, its margin of safety is (PLEASE SHOW YOUR WORK BY USING THE HONORLOCK ON-SCREEN CALCULATOR):
Read DetailsA company sells two products: J and K. The sales mix is expe…
A company sells two products: J and K. The sales mix is expected to be 3 units of Product K for every unit of Product J. Product J has a contribution margin per unit of $4.00 whereas Product K has a contribution margin per unit of $2.00. Annual fixed expenses are expected to be $120,000. The break-even point for the company in units sales is expected to be (PLEASE SHOW YOUR WORK BY USING THE HONORLOCK ON-SCREEN CALCULATOR):
Read DetailsABC Company, a company that produces and sells a single prod…
ABC Company, a company that produces and sells a single product, has provided its contribution format income statement for November. Sales (5,700 units) $319,200 Variable expenses $188,100 Contribution margin $131,100 Fixed expenses $106,500 Operating income $24,600 If the company sells 5,300 units, its operating income should be closest to (PLEASE SHOW YOUR WORK BY USING THE HONORLOCK ON-SCREEN CALCULATOR):
Read DetailsA General Contractor utilizes a 20 CY dump trucks to haul ex…
A General Contractor utilizes a 20 CY dump trucks to haul excess excavated material. The truck is powered with a 200 HP four-cycle naturally respirated engine and the gear train efficiency is 0.85. The site is at 4,000 ft elevation. The gross weight of a fully-loaded truck is 40 tons with 65% carried by the rear (driving) wheels. Haul road is at 5% grade with tire penetration of 1.5 inch. The coefficient of traction is 0.7. The performance data is shown in the table below. Determine the adjusted available rimpull of the truck in each of the indicated gears. What will be the maximum speed for the truck? Gear Speed (mph) 1 3 2 10 3 15 4 24
Read DetailsABC Company produces 8,000 parts each year, which are used i…
ABC Company produces 8,000 parts each year, which are used in the production of one of its products. The unit product cost of a part is $36, computed as follows: Variable production cost $16 Fixed production cost $20 Unit product cost $36 The parts can be purchased from an outside supplier for only $28 each. The space in which the parts are now produced would be idle and fixed production costs would be reduced by one-fourth. Based on these data, the financial advantage (disadvantage) of purchasing the parts from the outside supplier would be (PLEASE SHOW YOUR WORK BY USING THE HONORLOCK ON-SCREEN CALCULATOR):
Read DetailsData concerning ABC Company’s single product appear below: …
Data concerning ABC Company’s single product appear below: Selling price per unit $160.00 Variable expenses per unit $65.60 Fixed expense per month $387,040 The unit sales to attain the company’s monthly target profit of $17,000 is closest to (PLEASE SHOW YOUR WORK BY USING THE HONORLOCK ON-SCREEN CALCULATOR):
Read Details