For a spacecraft going from the Earth toward the Sun, at wha…
For a spacecraft going from the Earth toward the Sun, at what distance from the Earth will the gravitational forces due to the Sun and the Earth cancel? Earth’s mass: Me = 5.98 x 1024 kg the Sun’s mass: Ms = 1.99 x 1030 kg Earth-Sun distance: r = 1.50 x 1011 m
Read DetailsA worker pushes a 8.0 kg crate across a level surface with a…
A worker pushes a 8.0 kg crate across a level surface with a force of 35.0 N directed at an angle of 25.0° downward from the horizontal. Determine the work done by friction after the crate is pushed 12.0 m if the coefficient of kinetic friction between the crate and the surface is 0.25.
Read Detailsp2something.png An object slides a distance d = 9.00 m down…
p2something.png An object slides a distance d = 9.00 m down an incline of height ∆y = 3.00 m as shown. Determine the speed of the object at the bottom of the incline if it starts from rest and the coefficient of kinetic friction between the object and the surface is 0.25.
Read DetailsA worker pushes a 8.0 kg crate across a level surface, from…
A worker pushes a 8.0 kg crate across a level surface, from rest, with a force of 35.0 N directed at an angle of 25.0° downward from the horizontal. Determine the speed of the crate after the crate is pushed 1.5 m, if the coefficient of kinetic friction between the crate and the surface is 0.25.
Read Details