INSTRUKSIES Skandeer jou antwoorde vir hierdie vraestel as…
INSTRUKSIES Skandeer jou antwoorde vir hierdie vraestel as EEN PDF – leêr. Benoem jou PDF-leêr as volg: NaamVan WISK Gr9Aklas SBA04a Vraestel 1 Handig jou PDF by EEN van die vrae hier onder in. Dit is NIE nodig om dit by al die vrae op te laai nie.
Read Details5.1.7 Use the following information and calculate the sell…
5.1.7 Use the following information and calculate the selling price of ONE bottle of jam. Janine makes 100 bottles of jam weekly. (1 month = 4weeks. 1 week = 5 working days) (13) Water and electricity per month R500 Ingredients for 100 bottles of jam R600 Daily wages (5 days a week) R200 per worker per day Weekly transport R70 Packaging of 100 bottles of jam per week R200 Profit margin 75% Redraw the following table and complete the table to calculate the selling price of ONE bottle of jam. SHOW ALL CALCULATIONS. Fixed expenses Per month Water and electricity (1) Variable expenses Per week Ingredients (1) Wages (4) Transport (1) Packaging (1) TOTAL (1) PROFIT MARGIN (2) SELLING PRICE PER BOTTLE (2)
Read Details5.1.6 The wool clothes and slippers sold in Janine’s store…
5.1.6 The wool clothes and slippers sold in Janine’s stores are not homemade. She buys them and resells them in her store. To calculate the price of the products she makes use of the Value-for-money pricing strategy. Explain what this strategy entails. (2)
Read Details3.2 Food security is linked to poverty and poverty is link…
3.2 Food security is linked to poverty and poverty is linked to unemployment. Many people are poor in South Africa and have lost their jobs due to the Covid-19 virus and lockdown. Explain how a household’s employment status may affect its ability to be self-sufficient. (3×2) (6)
Read Details