GradePack

    • Home
    • Blog
Skip to content
bg
bg
bg
bg

GradePack

Which of the following places the steps of the Gram stain in…

Which of the following places the steps of the Gram stain in the correct order? 1-Alcohol-acetone,      2-Crystal violet,      3-Safranin,      4-Iodine

Read Details

Aultz Tile Installation Corporation measures its activity in…

Aultz Tile Installation Corporation measures its activity in terms of square feet of tile installed. Last month, the budgeted level of activity was 1,180 square feet and the actual level of activity was 1,270 square feet. The company’s owner budgets for supply costs, a variable cost, at $3.50 per square foot. The actual supply cost last month was $4,980. In the company’s flexible budget performance report for last month, what would have been the spending variance for supply costs? PLEASE SHOW YOUR WORK BY USING THE HONORLOCK ON-SCREEN CALCULATOR.

Read Details

Question 6 Evaluate the Laplace transform

Question 6 Evaluate the Laplace transform

Read Details

Question 3 Evaluate the inverse Laplace transform

Question 3 Evaluate the inverse Laplace transform

Read Details

The Figure shows a typical bacterial growth curve with the y…

The Figure shows a typical bacterial growth curve with the y-axis indicating the log of the number of bacteria and the x-axis indicating time in culture. In the figure, which sections of the graph illustrate a logarithmic change in cell numbers?

Read Details

Feauto Manufacturing Corporation has a traditional costing s…

Feauto Manufacturing Corporation has a traditional costing system in which it applies manufacturing overhead to its products using a predetermined overhead rate based on direct labor-hours (DLHs). The company has two products, I63E and E76I, about which it has provided the following data:   I63E E76I Direct materials per unit $19.90 $54.40 Direct labor per unit $12.00 $31.50 Direct labor-hours per unit 0.80 2.10 Annual production (units) 30,000 10,000   The company’s estimated total manufacturing overhead for the year is $2,063,250 and the company’s estimated total direct labor-hours for the year is 45,000.   The company is considering using a form of activity-based costing to determine its unit product costs for external reports. Data for this proposed activity-based costing system appear below:   Activities and Activity Measures EstimatedOverhead Cost Assembling products (DL hours) $720,000 Preparing batches (batches) $263,250 Product support (product variations) $1,080,000 Total $2,063,250       Expected Activity   I63E E76I Total DL hours 24,000 21,000 45,000 Batches 1,080 675 1,755 Product variations 2,115 1,485 3,600   The manufacturing overhead that would be applied to a unit of product E76I under the activity-based costing system is closest to (PLEASE SHOW YOUR WORK BY USING THE HONORLOCK ON-SCREEN CALCULATOR):

Read Details

Most bacteria grow best at pH ___________

Most bacteria grow best at pH ___________

Read Details

The Tobler Corporation has budgeted production for next year…

The Tobler Corporation has budgeted production for next year as follows:     Quarter   First Second Third Fourth Production in units 10,000 12,000 16,000 14,000   Four pounds of raw materials are required for each unit produced. Raw materials on hand at the start of the year total 4,000 pounds. The raw materials inventory at the end of each quarter should equal 10% of the next quarter’s production needs. Budgeted purchases of raw materials in the third quarter would be (PLEASE SHOW YOUR WORK BY USING THE HONORLOCK ON-SCREEN CALCULATOR):

Read Details

The DNA found in most bacterial cells ____________

The DNA found in most bacterial cells ____________

Read Details

Casivant Corporation makes a product that uses a material wi…

Casivant Corporation makes a product that uses a material with the following direct material standards:   Standard quantity 3.8 pounds per unit Standard price $4.00 per pound   The company produced 7,300 units in November using 28,710 pounds of the material. During the month, the company purchased 30,800 pounds of the direct material at a total cost of $117,040. The direct materials price variance for November is (PLEASE SHOW YOUR WORK BY USING THE HONORLOCK ON-SCREEN CALCULATOR):

Read Details

Posts pagination

Newer posts 1 … 48,412 48,413 48,414 48,415 48,416 … 70,567 Older posts

GradePack

  • Privacy Policy
  • Terms of Service
Top