GradePack

    • Home
    • Blog
Skip to content
bg
bg
bg
bg

GradePack

A retailer plans to sell 28,000 units of Product X during th…

A retailer plans to sell 28,000 units of Product X during the month of August. If the company has 6,000 units on hand at the start of the month, and plans to have 9,000 units on hand at the end of the month, how many units of Product X must be purchased from the supplier during the month?       

Read Details

A performance report includes the activity, revenue and spen…

A performance report includes the activity, revenue and spending variances to compare actual amounts and planned amounts to the flexible budget.

Read Details

An activity variance is the difference between an actual rev…

An activity variance is the difference between an actual revenue or cost and the revenue or cost in the flexible budget.

Read Details

Which of the following costs at a manufacturing company woul…

Which of the following costs at a manufacturing company would be treated as a product cost under both absorption and variable costing?

Read Details

If the actual manufacturing overhead cost for a period excee…

If the actual manufacturing overhead cost for a period exceeds the manufacturing overhead cost applied, then manufacturing overhead would be considered to be overapplied.

Read Details

The following labor standards have been established for a pa…

The following labor standards have been established for a particular product:Standard labor-hours per unit of output8.9 hoursStandard labor rate$16.50 per hourThe following data pertain to operations concerning the product for the last month:Actual hours worked9,500 hoursActual total labor cost$153,900Actual output940 unitsWhat is the labor rate variance for the month?

Read Details

In a manufacturing company, the total manufacturing costs ad…

In a manufacturing company, the total manufacturing costs added to production are made up of (pick the most complete answer):

Read Details

Generally, a product line should be dropped when the fixed c…

Generally, a product line should be dropped when the fixed costs that can be avoided by dropping the product line are less than the contribution margin that will be lost.

Read Details

Which of the following is not a difference between Activity-…

Which of the following is not a difference between Activity-Based Costing (ABC) and traditional Absorption costing?

Read Details

A snow removal company’s cost formula for its supplies cost…

A snow removal company’s cost formula for its supplies cost is $1,790 per month plus $10 per driveway. For the month of January, the company planned for activity of 619 driveways, but the actual level of activity was 624 driveways. The actual supplies cost for the month was $8,500. The activity variance for supplies cost for the month would be closest to:

Read Details

Posts pagination

Newer posts 1 … 70 71 72 73 74 … 72,973 Older posts

GradePack

  • Privacy Policy
  • Terms of Service
Top