In preparing a teaching plan for adult clients in a cancer s…
In preparing a teaching plan for adult clients in a cancer support group, the nurse incorporates evidence-based information. The nurse recognizes that evidence obtained about adult learners identified that this group preferred:
Read DetailsTylenol’s active ingredient is acetaminophen. A student cond…
Tylenol’s active ingredient is acetaminophen. A student conducts and experiment to make this compound and obtains an actual yield of acetaminophen of 0.198 grams. The calculations showed a theoretical yield of 0.277 grams. What is the percent yield?
Read DetailsUpon admission, a nurse identifies a nursing diagnosis of Ri…
Upon admission, a nurse identifies a nursing diagnosis of Risk for Falls when assessing a client. The nurse and the client agree that the goal is for the client to remain free from falls. However, the client fell just before shift change. What is the nurse’s priority action when evaluating the client’s plan of care?
Read DetailsLake Grove Confectioneries (LGC) produces special edition ch…
Lake Grove Confectioneries (LGC) produces special edition chocolates for the holiday season, sold in custom-designed boxes. The company currently offers two designs, and all packaging takes place in the factory where the chocolates are made. All manufacturing and packaging for the holiday season is completed before it begins. Demand forecasts for Designs A and B are normally distributed and independent of each other. Design A has a mean of 20,000 and a standard deviation of 400. Design B has a mean of 10,000 and a standard deviation of 300. Each box costs $10 to produce and is sold for $20. LCG will sell any unsold boxes remaining at the end of the season at a salvage value of $4 each. LCG is considering separating chocolate production from packaging. The chocolates would be produced before the start of the season and packaged on an express line as orders are received. This would add $3 to the production cost due to the express line and separation of steps. How many boxes would LCG sell at a discounted price if it used postponement? (If necessary, calculate to four decimal places.)
Read DetailsThe retail chain operates twelve stores in the region. These…
The retail chain operates twelve stores in the region. These are supplied by two different suppliers. Each truck has a capacity of 48,000 units, costs $1,200 per load, and an additional $100 per delivery. The cost of holding a unit in inventory at a retailer for one year is 50 cents ($0.5). The vice president of the supply chain is considering using milk runs to deliver to six retailers per truck. Assume that each retailer’s annual demand is 192,000 units. What is the total cost of the milk runs? (If necessary, calculate to four decimal places.)
Read Details